İnsan Kaynakları

AKÇANSA

İNSAN KAYNAKLARI

Çeşitlilik & Kapsayıcılık

Akçansa olarak kapsayıcılık ve çeşitlilik anlayışının yetenek deneyimine dahil edildiği ve çalışanların en iyi şekilde çalıştığı sağlıklı bir şirket kültürü oluşturmanın zorunluluk olduğuna inanmaktayız. Bu anlayışla, çatımız altındaki tüm işlerimize her zaman çeşitlilik penceresinden bakıyoruz. Her farklılığın getireceği çok seslilik ve özgünlüğün en büyük zenginlik olduğunu değerlendiriyor; bu zenginlikten yararlanabilmenin ilk şartının da tüm kalıp yargılardan uzaklaşarak fırsat eşitliği sağlamaktan geçtiğini biliyoruz.

İş’te
Sen

Akçansa, İş hayatında kadınların güçlenmesi ve tüm iş süreçlerinde cinsiyet temelli ayrımcılığın ortadan kaldırılması için yerel ve küresel girişimlere gönüllü olarak katılmaktadır. Şirketimizin 2013 yılında İşte Eşitlik Bildirgesi ile başlayan yolculuğu, 2014 yılında imzacısı olduğu Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri ile devam etti. Akçansa olarak, benzer şekilde Ladikli ev kadınlarına meslek edindirmek için uygulamaya aldığımız Ladik Cam Atölyesi gibi pek çok yerel inisiyatife, ‘İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı’ projesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Atölyeleri ile devam ettik. 2019 yılında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politikası’nı Sabancı Grubu’nda yayınlayan ilk şirket olduk.

BADV (Business Against Domestic Violence) Projesi’nin başlangıcı olan Aile İçi Şiddet Araştırması’na 2014 yılında katılan 20 şirketten biri olan şirketimiz, 2018 yılından bugüne İstanbul, Çanakkale ve Samsun’da saha ve ofis çalışanlarının katıldıkları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği çalıştayları düzenlemektedir.

2021 yılında iş dünyasında kadınların temsilini ve liderliğini artırmak için UN Global Compact’in hayata geçirdiği ve 44 ülkede düzenlenen Hedef Cinsiyet Eşitliği programına katılan Akçansa, üst yönetimde kadın sayısını artırmaya yönelik çalışmalarda bulunmaktadır.