İnsan Kaynakları

AKÇANSA

İNSAN KAYNAKLARI

Akçansa’da Yaşam

Çalışanlarımız şirketimizde kendilerini değerli hissettikleri, deneyimleyerek, sürekli öğrendikleri esnek, iş birliğine açık ve veriye dayalı çalışma kültüründen aldıkları ilham ile çalışmalarını sürdürmektedir. Akçansalılar, insanı odağa alarak çeşitliliğe ve farklı görüşlere değer verir, kararlarında katılımcılığı yaşatır, sürekli öğrenerek kendilerini geliştirir, başarma tutkusu ve cesaretle geleceğe liderlik ederler.

Future of Work

Akçansa, Future of Work (İş’in Geleceği) projesiyle iş yapış şekillerini geliştirmek ve insan kaynağını ihtiyaç duyacağı yetkinliklerle donatmak üzere çalışmalar gerçekleştirmektedir. Şirketimiz, sunduğu gelişim imkanları ile çalışanlarını her yerde desteklemektedir. Akçansa, sunduğu dijital gelişim olanakları, düzenlediği atölye ve seminerler, organize ettiği sosyal kulüpler ve çeşitli etkinliklerle birbirinden öğrenme kültürünü beslemektedir. Kurumumuz, şirket içi gelişim olanaklarının yanı sıra yüksek lisans eğitimine devam etmek isteyen çalışanlarını da desteklemektedir.

Nasıl isterSEN

Akçansa Hibrit Çalışma Modeli, farklı fonksiyonlardaki çalışanlardan oluşan proje ekibinin katılımıyla, çalışan gereksinimleri ve işin gereklilikleri değerlendirilerek ‘Nasıl İsterSEN’ mottosu ile kalıcı olarak hayata geçirildi.

Çalışanlara farklı lokasyonlardaki ofislerde yer ayırtabilecekleri rezervasyon imkanı sunulurken, proje ile diğer hibrit çalışma modellerinden farklılaşma sağlandı

Uçtan Uca İşe Alım Süreci

Akçansa, işe alım sürecini uçtan uca bir sisteme taşıyarak potansiyel çalışan adaylarına en iyi işe alım deneyimi sunmayı hedeflemekte ve ‘Doğru Görev, Doğru Seçim’ ilkesi doğrultusunda süreçlerini tasarlamaktadır.

Şirketimiz, adayların çeşitli platformlardan başvuru yapmalarına olanak sağlayan işe alım sistemi sayesinde en uygun yeteneğe ulaşmaktadır. Başvuruların ardından ilgili görev niteliklerine sahip olan adaylar, objektif gözlem ve değerlendirme ölçütlerine dayalı değer bazlı mülakatlara, envanterlere ve yabancı dil seviye tespit sınavlarına katılırlar.

Yetenek Kazanımı

Akçansa’nın ‘Future of Work – İş’in Geleceği’ vizyonu ile kadın öğrenciler için geliştirdiği, ilk günden itibaren gerçek bir iş ve gelişim deneyimi sunan yeni nesil uzun dönem staj programı GençİZ, sektöründe ilk olması yönüyle de farklılaşıyor. İlk senesinde 7000 başvuru alan program kapsamında staja başlayan 26 kadın öğrenci, sektörde ilk deneyimlerini kazanırken, teknik ve kişisel gelişim eğitimleri ile geleceğe hazırlanma şansı elde ettiler.

‘Let’s Shape The Future Together’ yeni nesil yetenek kazanım programı iş hayatına yeni başlayan gençlerin ihtiyaç duyacakları tüm bilgilere ulaşabilecekleri oryantasyon süreciyle desteklenmektedir. Program, farklı departmanların iş yapış şekillerini deneyimleyerek öğrendikleri rotasyon süreciyle sürmektedir. Şirkete katılan gençler zaman ve mekandan bağımsız olarak Akçansa’nın farklı lokasyonlarında yer aldıkları gelişim, oryantason ve rotasyon modülleriyle kurum kültürüne hızla adapte olmaktadırlar.

Akçansa, insan kaynakları süreçlerini ‘Çalışanların kendilerini değerli hissettikleri ve sürekli öğrenebildikleri benzersiz bir çalışma kültürü yaratarak tercih edilen işveren olma’ vizyonuyla şekillendirmektedir. Şirketimiz, bu vizyon doğrultusunda işveren markası, liderlik gelişimi, yetenek kazanımı ve yönetimi, sürekli gelişim ve esnek insan kaynağı stratejileri ile ilerlemekte, liderlerini yetiştirmek üzere eğitim ve gelişim programlarına devam etmektedir.

Akçansa olarak çalışanlarımızın yarının dünyasında potansiyellerine ulaşmaları adına gelecek için gelişim anlayışıyla hareket etmekteyiz. Süreçlerimizi çalışanlarımızın her yerden ve her zaman ulaşabilecekleri bir hale getirdik. Çalışanlarımız, şirket içerisinde organize ettiğimiz eğitimlerin yanı sıra; hissedarlarımız Sabancı Holding ve Heidelberg Materials, iş ortaklarımız ÇEİS (Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası), Türk Çimento ve TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) tarafından sunulan gelişim fırsatlarına da dahil olabilmektedirler.

‘Değer yaratmayı’ odağına alan Akçansa, bunun temel formülü olarak gördüğü çalışanlarına her alanda çok yönlü destek ve fırsatlar sunmaktadır. Geliştirdiği inovatif ürünler, dijitalleşmeye verdiği önem ve sunduğu uygulamalar ile farklılaşarak geleceğe güvenle ilerleyen şirketimiz, birbirine bağlı çalışanlar ve operasyonel mükemmelliği amaçlamaktadır. Akçansa olarak çalışma ortamımızı, süreçlerimizi ve programlarımızı dinamik bir ruhla geliştirmeye odaklanıyoruz. Çalışanlarımıza sunduğumuz yenilikçi fırsatlar ile değer yaratmayı hedeflemekte; kendimizi sürdürülebilir bir geleceğin yapı taşı olarak konumlandırmaktayız.

Akçansa çalışanları her yıl yayınlanan İç İletişim Takvimi’nde değerleri ile özdeşleşen aktiviteler bulmaktadırlar. İnsan Kaynakları ekibi sene içerisinde tüm çalışma alanlarını ziyaret ederek, orada görev alan arkadaşlarıyla birebir görüşmeler gerçekleştirmektedir. Görüşmeler ışığında yol haritası ve aksiyon planı belirlenerek bunlar sene içerisinde takip edilmektedir. Görüşmelerin yanı sıra düzenli aralıklarla ‘Çalışma Hayatı Değerlendirme Anketi’ düzenlenmektedir.

Akçansa, mesafeleri ortadan kaldıran uygulamaları hayata geçirerek çalışanların gelişimlerini desteklemeye devam etmektedir. Şirketimizin marka tesciline sahip olduğu ‘Walk & Talk’ projesi ile en son görsel ve işitsel teknoloji imkanları kullanılarak Akçansaport’ta interaktif olarak izlenen bir yayın gerçekleştirilmiştir. Şirketimizin çevrimiçi buluşmalar ile başlayan #BirbirimizdenÖğreniyoruz projesi geliştirilmiş ve ‘Çalışma Arkadaşımın Hayatında Bir Gün’ projesi hayata geçirilmiştir. Akçansalıların katıldığı anket doğrultusunda bir iş gününü farklı departmandaki bir çalışma arkadaşının yanında geçireceği bir süreç tasarlanmıştır. Eklenen modül ile Akçansalıların, birbirinin çalışma şekillerini ve odak alanlarını en iyi şekilde deneyimlemesi hedeflenmektedir.