Akçansa Gönüllüler Dünyası

Yarınları Dönüştüren Çocuklar

Akçansa gönüllüleri, miniklerin toplumdaki yerlerini anlamaları ve sürdürülebilir bir gelecek için bireysel sorumluluk almaları gerekliliğini öğretmek için çalışmalarını yürütüyor.

yarinlaridonusturen

Bu kapsamda ÇEVKO Vakfı ve Büyükçekmece Belediyesi işbirliğiyle ilkokul 4. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen ‘Yarınları Dönüştüren Çocuklar” projesiyle çocukların yarınlarının koruma altına alınması amaçlanıyor. Geleceğimiz olan çocuklarımıza; atıkları kaynağında ayırma, geri dönüşüm ve atıktan enerji elde etme gibi sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamak için kaynakları bilinçli kullanma yöntemleri hakkında bilgiler veriyoruz.

Eğitimlerle, 2 yılda 5000’den fazla öğrenciye ulaştık. Eğitimlere ilginin yoğun olması Akçansa olarak bizi oldukça gururlandırdı. Sürdürülebilirlik felsefemizin büyük küçük herkes tarafından benimsenmesi ve uygulanması ne kadar doğru bir yolda olduğumuzun kanıtı. Bu projenin bir diğer özelliği ise bu eğitimleri 24 Akçansa gönüllüsünün birebir vermesi. Akçansa gönüllülerine Çevko tarafından verilen atık ve geri döüşüm konusundaki eğitmen eğitimi sonrasında, gönüllülerimiz kendileri için hazırlanan tanıtım sunumu, kiti ve filmi eşliğinde öğrencilere atık ve geri dönüşümü anlatıyor.

“Yarınları Dönüştüren Çocuklar” projesi Akçansa gönüllüleri için de önemli bir katma değer yaratıyor. Akçansa gönüllüleri sorumluluk” bilincini geliştirmelerinin yanı sıra projeye katılımları ile KSS alanında daha etkili sonuçlar elde edebiliyor. Birçok konuda farkındalıklarını artırarak şimdi veya ileride kurumlarda ve toplumda söz sahibi olan bu kişiler kartopu etkisi ile kişisel değer ve inançlarını farklı kitlelere ulaştırıyor.

Meslek Lisesi Koçları Programı

Akçansa olarak, meslek lisesi öğrencilerinin vizyonlarını genişletmek, gelecekte başarılı olmalarını sağlamak Meslek Lisesi Koçları Programı’na dahil olduk.

Program kapsamında Samsun gönüllülerimiz Samsun Atakum Meslek Lisesi öğrencilerinin kişisel ve profesyonel gelişimlerine katkıda bulunarak  kendilerini iş dünyasına hazırlamak üzere, 2 yıl süre ile onlara  koçluk etti. Samsun gönüllülerimiz meslek lisesi öğrencilerinin  cesaret ve becerilerini geliştirip  geleceklerini istedikleri gibi çizmelerine yardımcı olmak amacıyla eğitimlerini tamamlayıp koçluk yapmaya hak kazandılar.

 

SOSYAL SORUMLULUK MENU