Akçansa Gönüllüler Dünyası

Benim Mesleğim Senin Seçimin

Benim Mahallem Projesi kapsamında, Çanakkale’de, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tüvana Okumaİstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) iş birliğiyle hayata geçen Benim Mesleğim Senin Seçimin projesi ileÇanakkale’de 10 okul dolaşılarak yaklaşık 1000 öğrenciye ulaşıldı.

Benim Mesleğim Senin Seçimin

Benim Mesleğim Senin Seçimin projesi ile öğrencilerin kendileri ile ilgili iç görü kazanacakları, meslekalanlarını tanıyacakları grup çalışmaları gerçekleşti. Program kapsamında 10 ve 11. sınıf öğrencileridikkat ve konsantrasyon becerilerini artırmayı amaçlayan imgeleme çalışması ve kendilik algılarınıgeliştirmeye yönelik kutu oyunu sayesinde yeteneklerini keşfetme fırsatı buldu.

TOÇEV’in uzman psikologları gençlere meslek yönelim testleri uygularken, Akçansa çalışanları dagönüllü olarak mesleki deneyimlerini gençlerle paylaştı.

Öğrenen Çocuk: Sorumlu Birey Projesi

Bugünün ve yarının liderleri olan çocukların sorumlu düşünme, kendini doğru ifade etme, iletişimkurabilme, empati geliştirebilme, eşitlik gibi kavramlar hakkında farkındalık kazanmalarını hedefleyenÖğrenen Çocuk: Sorumlu Birey Programı, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği- ÖSGD tarafındangeliştirildi. 2017-2018 öğretim yılında Kağıthane ve Ataşehir’deki iki okulda gönüllüler tarafından, ikiyarı yılda 5’er hafta olarak uygulanacak program; demokrasi ve katılım, gönüllülük ve dayanışma,toplumsal cinsiyet eşitliği, finansal okuryazarlık, güvenli internet kullanımı, çevre bilinci konularınıiçeriyor. Eğitimleri tamamlayan 6 Akçansa gönüllüsü, haftada 2’şer saatten toplam 5 haftauygulamaya katılarak, Öğrenen Çocuk: Sorumlu Birey Programı’na destek verdi.

Gönüllü Okuyucu Projesi

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Merkezi (GETEM) tarafından hayatageçirilen Gönüllü Okuyucu Projesi’ne destek olan Akçansa Gönüllüleri, sesli kütüphane oluşturarakgörme engelli bireyler için kitap okuyor. Akçansa Gönüllüleri, aldıkları okuma eğitiminin ardındanseçtikleri kitabı mobil uygulama sayesinde istedikleri zaman istedikleri yerde okuyabiliyor. Görmeengelliler için üretilen sesli ve e-metin kitapları internet üzerinden okuyucuya sunuluyor. 23gönüllüyle merkez ofiste başlayan Gönüllü Okuyucu Projesi, Büyükçekmece, Çanakkale, Ladik veKarabük’te yeni gönüllülerle devam edecek.

Meslek Lisesi Koçları Programı

Akçansa olarak, meslek lisesi öğrencilerinin vizyonlarını genişletmek, gelecekte başarılı olmalarınısağlamak Meslek Lisesi Koçları Programı’na dahil olduk.

Program kapsamında Samsun gönüllülerimiz Samsun Atakum Meslek Lisesi ve Çanakkale MeslekLisesi öğrencilerinin kişisel ve profesyonel gelişimlerine katkıda bulunarak kendilerini iş dünyasınahazırlamak üzere, 2 yıl süre ile onlara koçluk etti. Samsun gönüllülerimiz meslek lisesiöğrencilerinin cesaret ve becerilerini geliştirip geleceklerini istedikleri gibi çizmelerine yardımcıolmak amacıyla eğitimlerini tamamlayıp koçluk yapmaya hak kazandılar.

Yarınları Dönüştüren Çocuklar

Akçansa gönüllüleri, miniklerin toplumdaki yerlerini anlamaları ve sürdürülebilir bir gelecek içinbireysel sorumluluk almaları gerekliliğini öğretmek için çalışmalarını yürütüyor.

yarinlaridonusturen

Bu kapsamda ÇEVKO Vakfı ve Büyükçekmece Belediyesi işbirliğiyle ilkokul 4. sınıf öğrencilerineyönelik düzenlenen ‘Yarınları Dönüştüren Çocuklar” projesiyle çocukların yarınlarının koruma altınaalınması amaçlanıyor. Geleceğimiz olan çocuklarımıza; atıkları kaynağında ayırma, geri dönüşüm veatıktan enerji elde etme gibi sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamak için kaynakları bilinçlikullanma yöntemleri hakkında bilgiler veriyoruz.

Eğitimlerle, 2 yılda 5000’den fazla öğrenciye ulaştık. Eğitimlere ilginin yoğun olması Akçansa olarakbizi oldukça gururlandırdı. Sürdürülebilirlik felsefemizin büyük küçük herkes tarafındanbenimsenmesi ve uygulanması ne kadar doğru bir yolda olduğumuzun kanıtı. Bu projenin bir diğerözelliği ise bu eğitimleri 24 Akçansa gönüllüsünün birebir vermesi. Akçansa gönüllülerine Çevkotarafından verilen atık ve geri döüşüm konusundaki eğitmen eğitimi sonrasında, gönüllülerimizkendileri için hazırlanan tanıtım sunumu, kiti ve filmi eşliğinde öğrencilere atık ve geri dönüşümüanlatıyor.

“Yarınları Dönüştüren Çocuklar” projesi Akçansa gönüllüleri için de önemli bir katma değer yaratıyor.Akçansa gönüllüleri sorumluluk” bilincini geliştirmelerinin yanı sıra projeye katılımları ile KSS alanındadaha etkili sonuçlar elde edebiliyor. Birçok konuda farkındalıklarını artırarak şimdi veya ileridekurumlarda ve toplumda söz sahibi olan bu kişiler kartopu etkisi ile kişisel değer ve inançlarını farklıkitlelere ulaştırıyor.

 

SOSYAL SORUMLULUK MENÜ