Akçansa Benim Mahallem’de Projesi

Akçansa olarak, insanların toplumda mutlu bireyler olarak yaşamalarını sağlamak için fark yaratan projelere imza atmaya devam ediyoruz.

benimmahallem

Ülkemizin geleceği olan çocuklar ve ebeveynleri için sosyal sorumluluk projemiz “ Benim Mahallem”i hayata geçirdik. TOÇEV ile birlikte başlattığımız projeyle, Büyükçekmece, Çanakkale ve Samsun’da hem ebeveynlere hem de gençlere ve çocuklara yönelik eğitimleri kapalı gruplar halinde özel olarak dizayn edilmiş AKÇANSA MOBİL EĞİTİM MERKEZİ içerisinde veriyoruz. TOÇEV’in uzman psikologları tarafından hazırlanan eğitim programları 6-12 yaş grubu çocukları,10 ve 11. sınıf lise öğrencileri ve ebeveyn eğitimlerini kapsıyor. TOÇEV eğitimlerinin yanı sıra çocuklara ilk yardım ve sağlıklı yaşam konularında da eğitimler veriliyor. Anne ve babalar, çocuk yetiştirmeyle ilgili incelikleri öğrenerek çocukların geleceğe daha bilinçli ve bilgili bakmalarını sağlıyor. Projeyle; ergenlik çağında olan çocuklara ayrı gruplarda eğitim vererek okulda, evde ve arkadaşlarıyla birlikteyken nasıl daha iletişim kuracaklarını öğretmeyi, ebeveynlere, çocuklarını yetiştirirken zorlandıkları ve uzman görüşü alması gereken konulardaki genel sorularına cevap olacak eğitim programlarıyla yardımcı olmayı, 10 ve 11. sınıf lise öğrencilerine kendileri ile ilgili iç görü kazanacakları, meslek alanlarını tanıyacakları grup çalışmaları kapsamında dikkat ve konsantrasyon becerilerini artırmayı amaçlayan imgeleme çalışması ve kendilik algılarını geliştirmeye yönelik kutu oyunu sayesinde yeteneklerini keşfetme fırsatı bulmalarını amaçlıyoruz.

Akçansa Mobil Eğitim Merkezi ile uzman psikologları bölge halkı için ulaşılabilir hale geldi. Sadece Büyükçekmece’de değil, Akçansa’nın faaliyet gösterdiği Çanakkale'de lise öğrencilerinin meslek seçimine yönlendirecek bir merkeze ihtiyacı olduğunu saptanarak burada, Akçansalıların da gönüllülük esasıyla projeye dahil olmasıyla, meslek seçimine yönelik eğitimler verildi.

Akçansa'nın faaliyet gösterdiği Samsun Ladik’te ise farklı yol Izlendi. Eğitim anlamında sınırlı olanaklara sahip Samsun’un Ladik ilçesinde sayıları iyice azalan yatılı okullarda okuyan öğrencilere destek olmayı hedefledik. Öğrenciler anne ve babalarından ayrı, ev ve aile ortamından uzakta, anne ve babasına en çok ihtiyaç duydukları gelişim döneminde eğitimlerini sürdürmeye çalışıyorlar. Öğrencilerin ailelerinden uzak yaşamaları eğitim hayatlarına olumsuz yansıdığı için, psikolojik desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Uzman psikologlarımızla, bu ihtiyacı karşılıyor daha iyi psikolojik şartlarda eğitim görmeleri için destekliyoruz. Ortaokul öğrencilerine ise duygu farkındalığı ve ifade edebilme becerisi ile sınırlarını koruma, baskı ortamından uzaklaşarak kendilerini ifade edebilmeleri konusunda psikologlarımız ile destek olduk. Devlet, sivil toplum kuruluşu ve özel sektör iş birliği ile yürütülen projeyle Akçansa, Türkiye’nin çok önemli bir sorununa ‘mahalle’ bazında çözüm sunarak, Türkiye'nin geleceğine ışık tutmaktadır.

Pandemi dönemi boyunca “Benim Evim” adı altında projelerimizi yürütmeye devam ettik. İki ay boyunca Türkiye’nin farklı bölgelerinden, maddi durumu yetersiz 72 çocuk yabancı öğretmenlerden 180 saat online ingilizce dersi eğitimini aldılar.

 

SOSYAL SORUMLULUK MENÜ