Basın Odası

Akçansa’nın ilk çeyrek cirosu 1,2 milyar TL oldu

28.04.2022

Akçansa 2022 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin sözkonusu dönemde satış gelirleri 1.240 milyon TL’ye ulaşırken, geçensenenin aynı çeyreğinde 74,4 milyon TL olan FAVÖK de 157,1 milyonTL’ye yükseldi.

Bununla beraber, Ocak-Mart döneminde Akçansa’nın ihracat geliri TLbazında yüzde 180 artış gösterdi.

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, 31 Mart 2022 tarihi itibarıyladüzenlenmiş konsolide gelir tablosu ve döneme ait mali sonuçlarını açıkladı. Bunagöre yılın ilk çeyrek döneminde şirketin satış geliri 1.240 milyon TL, net kâr 103,1milyon TL olarak gerçekleşti.

İhracatta önemli bir başarı elde eden şirket, yılın ilk üç ayında, TL bazında geliriniyüzde 180 artırdı ve bu alandaki gücünü ortaya koydu.

“Yolumuz Sürdürülebilir Gelecekten Geçiyor”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akçansa Genel Müdürü M. ZekiKanadıkırık şunları kaydetti; “Sektör olarak ürettiğimiz kaliteli çimento ile ihracattaöne çıkıyor, ülkemizin ekonomisine çok önemli katkı sunuyoruz. Küresel çaptayaşanan ekonomi ve enerji alanlarındaki zorluklara karşın, 2022 yılının ilkçeyreğinde, tüm faaliyetlerimizde kaynaklarımızın etkili, ekonomik ve verimlikullanılmasına odaklandık. Bu doğrultuda alternatif yakıt kullanımımız geçen seneninaynı döneminde yüzde 19’ dan yüzde 24’ler seviyesine ulaştı. Bunun yanı sıra insanodaklı projelerimizle bulunduğumuz bölgelerde toplum için değer oluşturmaya gayretgösteriyoruz. İnovasyon alanındaki gücümüz ile daha düşük karbonlu katkılı tipçimento ürünleri üretiyor, kalitemizden ödün vermeden “Akçansa olarak yolumuzsürdürülebilir gelecekten geçiyor” diyoruz. Bu noktada hayata geçirdiğimiz çalışmalarneticesinde de BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almanın haklı gururunuyaşıyoruz. Başarılı çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz”.