Basın Odası

Akçansa, Gelecek Odaklı ve Yenilikçi İnsan Kaynakları Uygulamaları ile Stevie Ödülleri'nden 7 ödülle döndü

26.05.2009

Çalışanı merkezine alan ve insan kaynakları süreçlerinde inovatif bir yaklaşımıbenimseyen Akçansa, ‘Stevie Awards for Great Employers’ programında 4’üaltın, 2’si gümüş ve 1’i bronz olmak üzere toplam 7 ödül kazanarak önemli birbaşarıya imza attı.

Türkiye'nin en büyük çimento üreticisi ve sektörünün lider şirketi Akçansa, insanodaklı çalışmaları ve sektörünün insan kaynakları yönetimindeki dijital dönüşümünekatkı sunan yenilikçi projeleri ile elde ettiği başarıları, saygın platformlar tarafındankazandığı ödüller ile taçlandırıyor.

Kurum, iş dünyasının global düzeyde saygın ödül platformlarından ‘Stevie Awards forGreat Employers’ programında kazandığı 4 altın, 2 gümüş ve 1 bronz ödülle önemli birbaşarının sahibi oldu.

Akçansa, insan kaynakları alanındaki uygulama ve projelerini ‘çalışanların kendilerinideğerli hissettikleri ve sürekli öğrenebildikleri benzersiz bir çalışma kültürü yarataraktercih edilen işveren olmak’ vizyonu etrafında şekillendiriyor.

Çalışanların ihtiyaç duydukları gelişim fırsatlarına her zaman, her yerde ulaşmalarınısağlamak amacıyla 2020 yılında hayata geçirdiği Dijital Akademi ile sektöründefarklılaşan kurum, bu platform aracılığıyla farklı pozisyonlardaki çalışanlar için e-öğrenmeler, bireysel çalışma kaynakları, video eğitimler, anketler ve sınavlar gibi genişyelpazede pek çok alternatif sunuyor. İlk 3 ayda çalışanların yüzde 60'ından fazlasınıngiriş yaptığı Dijital Akademi’de toplam 233 eğitim tamamlandı.

Yeni neslin dinamizmini şirket içindeki deneyimle birleştirmek üzere 14 mentor vementi’den oluşan mentorluk programı Kariyer Çınarı’nı hayata geçiren Akçansa,EMCC tarafından da akredite edilmiş olan projesi ile mentorlar ve mentileri yıl içindebir araya getiriyor ve daha sonra bunların değerlendirmesini yapıyor. Kurum, projekapsamında topluluk şirketlerinden de mentorlar belirliyor.

Akçansa Genel Müdürü M. Zeki Kanadıkırık en iyi çalışan deneyimini nasılyaratacaklarına odaklandıklarını ve çevik yapıları sayesinde bu yönde geliştirdikleri inovatif projeler ile uluslararası saygın platformlar tarafından ödüllendirilmektenmutluluk duyduklarını dile getirdi. Kanadıkırık şöyle devam etti; “Önce insan anlayışıylahayata geçirdiğimiz ve yenilikçi insan kaynakları yaklaşımımızı yansıtan projeler ilegelecek yılların Akçansa’sına hazırlanıyoruz. Söz konusu projelerimizin yurt dışındaprestijli platformlar tarafından ödüllendirilmesi Akçansa’lıları gururlandırırken, dahabüyük hedeflere ulaşmak üzere hepimizi motive ediyor. Başarılı çalışmalarımızönümüzdeki dönemde artarak devam edecek”.

Ödüllere ilişkin değerlendirmede bulunan Akçansa İnsan Kaynakları Genel MüdürYardımcısı Berrin Yılmaz ise şirket çatısı altında oluşturdukları sinerji ile çalışanlarınasağladıkları faydanın sürdürülebilir olması amacıyla yoğun şekilde çalışmalarınısürdürdüklerini; bu yöndeki gayretlerinin uluslararası saygın platformlar tarafındanödüllendirilmesinden de mutluluk duyduklarını dile getirdi. Yılmaz şöyle konuştu;“Türkiye’nin parlak geleceği için çalışan, sorumluluk alan ve üreten Akçansa olarakinsan odaklı bir anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yenilikçi bakış açısını hayatageçirdiği tüm çalışmalara başarıyla uygulayan şirketimizin toplamda 7 önemli ödülüülkemize getirmesinden gururluyuz”.

Akçansa’nın Stevie Ödülleri kapsamında kazandığı ödüller şu şekilde;

 • Altın
  • Proje: En İyi İK Ekibi
  • Ödül: ‘Yılın İşvereni’
  • Proje: Kariyer Çınarı Mentorluk Programı
  • Ödül: ‘Koçluk ve Mentorluk Uygulamalarında Başarı’ & ‘En İyi Ekip Geliştirme Programı’
  • Proje: Akçansa Dijital Akademi
  • Ödül: ‘En İyi Eğitim Platformu’
 • Gümüş
  • Proje: En İyi İK Ekibi
  • Ödül: ‘Yılın İK Ekibi’
  • Proje: Akçansa Dijital Akademi
  • Ödül: ‘En İyi Eğitim Yönetim Sistemi’
 • Bronz
  • Proje: İK İletişimi
  • Ödül: Çalışan İlişkilerinde Başarı