Basın Odası

Akçansa, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde

05.04.2022

Sürdürülebilir ürünler üretmeye, alternatif kaynakları kullanmaya,yenilikçi teknolojiler geliştirmeye ve toplumsal fayda sağlamayaodaklanan; bu yönüyle sürdürülebilirlik performansını istikrarlı şekildeyükselten Akçansa, Borsa İstanbul’un (BIST) Sürdürülebilirlik Endeksi’nedahil oldu.

‘Artı Yaşam’ sloganıyla çevrenin korunmasından toplumsal fayda sağlamaya kadar geniş,kapsamlı ve sürdürülebilir bir çerçevede olumlu etki yaratmaya odaklanan Akçansa, 1 Nisan2022 itibarıyla kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerinpaylarının yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil oldu.

Sürdürülebilirlik yaklaşımı ve uygulamalarını, ekosistemine de yayarak sektöründönüşümüne destek olmayı amaçlayan şirket, daha yaşanabilir bir dünya için hayatageçirdiği faaliyetlerindeki başarılı performansı ve kurumsal yönetim uygulamaları ile gönüllüolarak katıldığı değerlendirme sürecinin neticesinde endeks kriterlerini yerine getirereklistede yerini aldı.

“Sürdürülebilir gelecek için buradayız”

Akçansa Genel Müdürü M. Zeki Kanadıkırık, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede,“Sürdürülebilirliği finansal boyutunun ötesinde çevresel, sosyal ve yönetim boyutları ile detüm faaliyetlerimizin merkezinde tutuyoruz. Sürdürülebilirlik stratejimizin merkezinde yer alaninovasyon ve dijital dönüşüm faaliyetlerimizle çevresel ayak izimizi azaltmaya odaklanıyoruz.Ekiplerimizin geliştirdikleri daha düşük karbonlu katkılı tip çimento ürünleri ile kalitemizdenödün vermeden daha sürdürülebilir ürünler geliştirerek “Biz Akçansa olarak dünya içinburadayız” diyoruz. Tüm faaliyetlerimizde kaynaklarımızı mümkün olan en verimli seviyedekullanmaya odaklanıyoruz. Türkiye’de Beton Sürdürülebilirlik Konseyi tarafından verilen‘Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi’ni alan ilk çimento şirketiyiz. Büyükçekmece veÇanakkale fabrikalarımız ile Gebze ve Kemerburgaz Hazır Beton Tesislerimiz şu anda altınseviye belgelere sahipler. Öte yandan toplumsal yatırımlarımızla sosyal kalkınmaya destekoluyor, işimizi yaparken daima ‘önce insan’ diyoruz. Çeyrek asrı aşan sektöryolculuğumuzda sahip olduğumuz deneyim ile yakın zamanda açıkladığımız 2030Sürdürülebilirlik Hedeflerimize ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu yöndekiçalışmalarımızın neticesinde şirketlerin kaynakların verimli kullanımı, sera gazı emisyonları,ürün sorumluluğu, çalışan hakları, insan hakları, sosyal sorumluluk faaliyetleri ve kurumsalyönetim uygulamaları gibi pek çok farklı alanda değerlendirildiği böylesine değerli birendekste yer almaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.