Basın Odası

Akcansa 42 Yıldır Çanakkale ve Türkiye’ye Değer Yaratıyor

18.03.2016

Akcansa, yılda 5,5 mlyon ton çimento ve 4,5 milyon ton klinker üretim kapasitesine sahip olan fabrikasıyla Çanakkale’ye değer yaratmaya devam ediyor.

1996 yılında; temelleri 1967’de atılan Akçimento ile temelleri 1974’te atılan Çanakkale Çimento’nun birleşmesiyle kurulan Akçansa, bugün Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde faaliyet gösteriyor. Çanakkaleli olmaktan gurur duyan Akçansa, 42 yıldır üretimine devam ederek Çanakkale’nin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlıyor.

Türkiye çimento sektörüne yön veren Akçansa, Türkiye’nin toplam çimento ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu, toplam klinker ihtiyacının da yaklaşık yüzde 11’ini karşılıyor.

Akçansa ve Sürdürülebilirlik

Akçansa’nın Çanakkale’deki faaliyetlerine değinen Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar; “Sektörüne yön veren bir şirket olarak yeni yatırımlarımızı enerji verimliliği ve sürdürülebilir çevre alanına yönlendirmekteyiz. Bu doğrultuda yenilenebilir enerji kaynakları, atık yönetimi uygulamalarıyla verimlilik ve sürdürülebilirlik odaklı çalışıyoruz. Çanakkale Fabrikamızın enerji ihtiyacının %30’unu 2011 yılında faaliyete geçirdiğimiz Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın ilk ve en büyük “Atık Isı Geri Kazanım Tesisi”nden karşılıyoruz. 11 milyon TL’lik yatırımla faaliyete geçen Alternatif Yakıt Hazırlama ve Besleme Tesisi, Türkiye’nin atık lastik parçalayarak yakabilen ilk ve tek tesisidir.” diye konuştu.

 

“Çanakkale’de lojistik avantaja sahibiz”

Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar, Akçansa’nın Çanakkale’de kurulu limanı sayesinde ihracatta da önde gelen kuruluşlardan biri olduğunu söyledi. Zenar, “Çanakkale’de lojistik avantaja sahibiz. Limanımız sayesinde sadece yurt içinde yaptığımız satışlarla değil, aynı zamanda çimento ihracatında da Türkiye’nin en önde gelen kuruluşlarından biriyiz. ABD, Batı Afrika ülkeleri, Akdeniz Havzası, gibi çok farklı coğrafyalara ürün ve hizmetlerimizi ulaştırıyoruz. Sadece Çanakkale’de üretimini yaptığımız katma değeri yüksek ürünlerimiz ile ABD pazarının en büyük tedarikçisi konumundayız.” dedi.

Benzer Haberler