ÖDÜLLER

Akçansa kurumsal, sosyal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik alanındaki başarılarını ulusal ve uluslararası ödüllerle taçlandırıyor.

ÖDÜLLER

Türkiye’nin güçlü yarınlarına katkıda bulunabilmek amacıyla projeler üreten, yaptığı AR-Ge çalışmalarıyla bulunduğu sektörün geleceğine önemli katkılar sunan ve insan odaklı bir anlayışla çalışanlarına, topluma sağladığı faydanın sürdürülebilir olması için faaliyet gösteren Akçansa, ulusal ve uluslararası kurumların takdirini kazanmayı başarıyor.

Akçansa’nın insan yönetimine ‘Altın Standart’

Akçansa’nın insan odaklı yönetim kültürü ve çalışanına yaptığı yatırımlar, Investors In People – IIP tarafından ‘Altın Standart’ ile değerlendirildi. İnsana değer veren ve insan kaynağı yönetimini sadece bir fonksiyonun işi olarak görmeyip, şirket olarak sahiplenen Akçansa, uluslararası insan yönetim ve gelişim standardı olan Investors In People’a (IIP) ilk başvurusunda ve ilk değerlendirme sonrasında Altın Standart almayı başardı.

Çalışanına yatırım yapan bir şirket olarak ‘İnsanımız İçin Peşinizdeyiz’ sloganımızla IIP sürecini başlattık. Yerli ve yabancı değerlendiricilerin yaptığı süreç ve saha incelemeleri, gerek mavi yaka, gerekse beyaz yaka tüm çalışan gruplarımızdan 100’ü aşkın çalışan temsilcisi ile yapılan birebir görüşmeler sonrasında, IIP’nin en üst seviyesi olan Altın Standart ile değerlendirildik

Bu standart ile ödüllendirilen sektörümüzde ilk, Türkiye’deki dördüncü, dünya genelinde ise % 7’lik dilimdeki organizasyonlardan biri olmak gurur verici. Ayrıca, bu standarda ilk başvurusunda ve ilk değerlendirme sonrasında layık görülen Türkiye’deki ilk sanayi kuruluşuyuz.

IIP Hakkında: IP, 1991 yılından beri, dünyada 75 ülkede, 14.000’dan fazla organizasyonda ilgili kuruluşun insan kaynağı yönetimi konusunda uluslararası uygulamalara göre hangi noktada olduğunu kıyaslamak ve belgelemek amacıyla kullanılmakta olan “insan odaklı” tek kalite standardı.

2022

Akçansa, Uluslararası Stevie Ödüllerinde Yılın İşvereni – Endüstri kategorisinde “İş’in Geleceği” projesi ve Çeşitlilik ve Kapsayıcılık’ta Başarı kategorisinde “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” projesi ile Gümüş Stevie, İşyerinde Sağlık ve Esenlik’te Başarı kategorisinde “Akçansa’da Sağlık ve Esenlik” projesi ile Bronz Stevie, Çalışan İlişkileri’nde Başarı “Akçansa’da Sağlık ve Esenlik” projesi ile Altın Stevie ödülünü kazandı.

2022

The International Business Awards’de (IBA) Sürdürülebilirlik çalışmaları ile Akçansa, Malzeme ve Yapı Kategorisi- Yılın Şirketi kategorisinde Altın Ödül; Yılın İK Takımı Kategorisi’nde Akçansa’da Sağlık ve Esenlik projesi ile Bronz Ödül; İnsan Kaynakları Kategorisi’nde Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Projesi ile Bronz Ödül’ün sahibi oldu.

2021

Akçansa’nın tüm fabrikaları ve limanları T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sıfır atık yönetmeliği kapsamında sıfır atık belgesi aldı.

2021

Akçansa Samsun – Ladik Fabrikası’nda yürütülen “Alternatif Yakıt Projemiz”, HeidelbergCement tarafından düzenlenen Brainstorming Ödülleri’nin ‘Sürekli Gelişim’ kategorisinde, Afrika – Doğu Akdeniz Bölgesi’nin en iyisi seçildi.

2021

Akçansa Türkiye İMSAD Geleceğe Yatırım Ödülleri’nden üç ödül ile döndü. Çevre alanında ‘İstanbul’un Atığının Çözüm Ortağıyız’ Projesi, Ekonomi alanında Smart Beton Projesi ile birincilik ödülüne; Sosyal alanda Benim Mahallem Projesi ile ikincilik ödülüne layık görüldü.

2021

Dijitalleşme ve inovasyon alanlarında sektöre ilham veren Akçansa, yenilikçi ürünü Smart Beton ile 2021 Uluslararası Stevie Ödülleri’nin Tüketim Ürünleri – Dayanıklılık kategorisinde Bronz Ödüle layık görüldü.

2021

İnsan odaklı uygulamaları ile Akçansa 4’ü altın, 2’si gümüş, 1’i bronz olmak üzere #StevieAwards for Great Employers programından tam 7 ödülle döndük!

2021

Sürdürülebilir bir gelecek için sorumlu kaynak kullanımına dikkat çekmek amacıyla hazırlanan “2020 Faaliyet Raporu” dünyanın en seçkin halkla ilişkiler ve iletişim yarışmalarından biri olarak kabul edilen LACP Awards’ta gümüş ödüle layık görüldü.

2021

Akçansa, Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) tarafından “Çimento Sektörü 2020 Yılı İş Sağlığı ve Güvenliği Performans Ödülü” kazandı.

2021

İşin geleceğine ve dijitalleşmeye odaklı insan kaynakları uygulamaları ile, çeşitlilik, kapsayıcılık, genç neslin karar alma süreçlerine katılımı; liderlik, öğrenme ve gelişim alanlarındaki öncü çalışmalarıyla Globee Awards’ın prestijli platformu ‘International Best in Business Awards’ ‘Avrupa’da Yılın En İyi İşvereni’ kategorisinde en yüksek puanı alarak kazanarak altın ödülle Avrupa’nın zirvesine çıktı.

2021

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Türkiye’nin İhracat Şampiyonları ödüllerinde Akçansa klinker ihracatında birincilik elde etti.

2021

Dünyanın en zengin ve kapsamlı çevresel raporlama girişimlerinden biri olan CDP (Carbon Disclosure Project – Karbon Saydamlık Projesi) 2021 derecelendirmesinde iklim değişikliği ve su güvenliği programlarında notlarını birer puan artıran Akçansa B seviyesine yükseltti.

2021

Akçansa Büyükçekmece Fabrikası ile Betonsa Gebze Hazır Beton Tesisi, Türkiye Hazır Beton Birliği Kalite Güvence Sistemi İktisadi İşletmesi (KGS) tarafından yapılan bağımsız denetim sonucunda sertifikalarını altın seviyeye yükseltti.

2021

DnA Awards kapsamında 2021 yılında hayata geçirilen en başarılı analitik projeler arasında yer alan Akçansa, “Expert System – Çanakkale” projesi ile ikinci, “En Yüksek Değer Yaratan Şirketler” arasında üçüncü oldu.

2021

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği (ÇCSİB) tarafından üçüncüsü düzenlenen İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde, Klinker kategorisinde Akçansa 2020 yılının ihracat şampiyonu oldu.