Mayıs 12, 2015

Akçansa

‘Betonik Fikirler’e Rekor Katılım

Bu yıl ‘Değişim Senin Fikrinle Başlasın’ temasıyla altıncısı düzenlenen Betonik Fikirler Proje Yarışması sonuçlandı.

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Betonik Fikirler Proje Tasarım Yarışması’nın ödül töreni, Sabancı Center’da gerçekleştirildi.

‘Değişim Senin Fikrinle Başlasın’ temasıyla düzenlenen yarışmaya 44’ü aşkın üniversiteden toplam 316 öğrenci katılırken, yarışmanın birincisi Grup Buy Beton oldu. İkinciliği Grup Alfa Kimlik alırken, Grup Betonarge de yarışmayı üçüncü olarak tamamladı.Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa tarafından üniversite öğrencilerini yaşadıkları şehirleri kendi sürdürülebilir fikirleriyle dönüştürmeye teşvik etmek için bu yıl altıncı kez düzenlenen Betonik Fikirler Proje Yarışması’nın sonuçları, 12 Mayıs Salı günü Sabancı Center’da düzenlenen ödül töreninde açıklandı.

Törene, Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı ve Akçansa Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gürdal, Akçansa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu ve Akçansa İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Hakan Timur’un yanı sıra Betonik Fikirler Proje Yarışması jüri üyeleri ve finale kalan öğrenciler katıldı.

Betonik Fikirler Proje Yarışması Ödül Töreni’nde, geçen yıl yarışmada birinci olan Enerjik Beton adlı proje de konuklara tanıtıldı.

Betonik Fikirler, 2015’te 44’ü aşkın üniversiteden 316 öğrencinin katılımıyla rekor kırdı

Bu yıl da tüm Türkiye’den üniversite öğrencilerinin katılımına açık olarak düzenlenen yarışmaya, 44’ü aşkın üniversitenin 41 farklı bölümünden 316 öğrenci başvurdu. Gruplar halinde yarışan öğrenciler, bu yılki ana tema gereğince, yaşadıkları şehirleri kendi sürdürülebilir fikirleriyle dönüştürebilecekleri projeler geliştirdi. Yarışmaya sunulan projeler, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir,  Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi Direktörü Dr. T. Cüneyt Evirgen, Marka Danışmanı Temel Aksoy ve Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen Ocakoğlu tarafından değerlendirildi.

Betonik Fikirler’in birincisi Grup Buy Beton, Akçansa’da staj yapacak

Jüri değerlendirmesi sonucunda 6. Betonik Fikirler Yarışması’nın birincisi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin birlikte oluşturduğu Grup Buy Beton oldu.

İkinciliği Erciyes Üniversitesi’nden Grup Alfa Kimlik alırken, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Grup Betonarge yarışmayı üçüncü olarak tamamladı.

Grup Buy Beton üyeleri, hem birer iPad hem de Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa’da staj imkânı kazandılar. Ayrıca HeidelbergCement Almanya tesislerine bir teknik ziyaret gerçekleştirme şansını elde ettiler. 2. ve 3. gruplara ise iPad mini hediye edildi.

Gürdal: “Bilginin yeniden egemen olduğu günümüzde gençlere büyük rol düşüyor”

Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı ve Akçansa Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gürdal, ödül töreninde yaptığı konuşmada, bilginin yeniden egemen olduğu yeni düzende, gençlere büyük rol düştüğünü söyledi. Gürdal, “Günümüzde teknoloji hakimiyeti ve gelişmiş üretim yeteneği yeniden ön plana çıktı. Eğitimde sağlanabilecek pozitif gelişmeler üniversitelerin bilgi paylaşım yeteneklerini ve stratejilerini belirlerlerken, sürdürülebilir bir gelecek için de çevre bilincinin yaygınlaşmasında önemli bir rol olmaya başladı. Tam bu noktada, geleceğimizi emanet edeceğimiz genç yetenekleri çok önemsiyor, onların fikirlerini ve yaratıcılıklarını destekliyoruz. Bunun en güzel örneği olan Betonik Fikirler Proje Yarışması’yla Akçansa, her yıl yıl gençlerimize ve sektörümüze katkı sağlamaya devam edecektir” dedi.

Akçansa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu ise “Betonik Fikirler Proje Yarışması her yıl çığ gibi artan bir ilgiyle gerçekleşiyor. Bu yıl yarışmamıza 44’ü aşkın üniversiteden 316 öğrenci katıldı. Bu ilgi bize gösteriyor ki, ‘Y’ kuşağı diye tanımladığımız gençler; fikrine önem verilmesini isteyen, girdiği ortamda eksiklik ve aksaklıkları hemen fark eden, dünyanın geleceği için endişelenen ve bunu düzeltmek için istek duyan kişilerden oluşuyor. Dolayısıyla biz Akçansa olarak, onları geleceğin liderleri, geleceğin yetenekleri ve geleceğin Akçansa’lıları olarak görüyor, yanımızda olmalarını istiyoruz. Betonik Fikirler Proje Yarışması da hem gençlerin seslerini duyurmalarına vesile oluyor hem de bizim aradığımız genç ve yetenekli bireyleri karşımıza çıkarıyor” diye konuştu.

‘Her adımda elektrik üreten’ Enerjik Beton

5. Betonik Fikirler Proje Yarışması’nda birinci olan Smartcem adlı proje de bu yılki ödül töreninde yer aldı. ‘Enerjik Beton’ olarak da adlandırılan proje, atılan her adımda elektrik üretiyor. Basıncın elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle yüzde 100 enerji tasarrufu sağlanıyor.

Betonu enerji üretim sürecine entegre eden Smartcem projesi, piezoelektrik materyalinin basınçla birleşmesi halinde elektrik enerjisi açığa çıkarmasına odaklanıyor. Böylece gün boyu atılan adımlar, elektrik enerjisine dönüştürülerek aydınlatmada kullanılabiliyor.

Paylaş: