Ağustos 13, 2009

Akçansa

Akçansa’nın 2009 yılı 6 aylık faaliyet karı ilk çeyreğe oranla % 219 artarak 54 milyon TL’ye ulaştı

Türk çimento sektörünün lideri Akçansa, 2009 yılının ilk 6 aylık dönemini geride bırakırken 336.4 milyon TL net satış geliri elde etti. İlk üç aylık dönemde -3.3 milyon TL olan net karını ise  40.7 milyon TL’ye yükseltti.Akçansa yaygın satış ve dağıtım ağına bağlı ihracat imkanı ile daralan iç satışlara rağmen yurt dışı satışlarını yaklaşık iki katına çıkararak faaliyet karını ilk çeyreğe oranla % 219 oranında artırmayı başardı.

Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortaklığı ile faaliyet gösteren Türk çimento ve hazır beton sektörünün lider kuruluşu Akçansa, 2009 yılının 6 aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

Akçansa’dan İMKB’ye gönderilen 30 Haziran 2009 tarihi itibarıyla düzenlenmiş konsolide gelir tablosu ve döneme ait mali sonuçlara göre; şirketin altı aylık cirosu 336.4 milyon TL olarak gerçekleşti. Akçansa 2009 yılının ilk yarısında 40.7 milyon TL net kâr elde etti.

Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal, küresel ekonomik kriz nedeniyle birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektörünün de zor bir dönemden geçtiğini vurguladı. Gürdal, bu zor döneme rağmen Akçansa’nın 2009’un ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe oranla oldukça olumlu bir performans sergilediğini belirterek, şunları söyledi: “Çanakkale’deki üretim hattımızın da devreye girmesiyle bölgesel anlamdaki stratejik gücümüzü pekiştirdik. Daralan iç satışlarımıza rağmen etkin ihracat kabiliyetimiz ile yeni pazarlar yaratarak, ülke ve ürün çeşitliliğimizi artırarak yurt dışı satışlarımızı yaklaşık iki katına çıkardık; böylelikle ilk altı ayın sonunda faaliyet karımızı birinci çeyreğe göre %219 oranında artırmayı başardık. Türkiye’nin lider çimento üreticisi olarak, bu zorlu dönemde dış finansman desteği almaksızın işletme sermayemizin en iyi şekilde yönetilmesine odaklanmanın yanı sıra rekabetçi ortamda sürdürülebilir ve yenilikçi müşteriye özel çözümler yaratmaya devam ettik.”
Sürdürülebilir büyüme anlayışının Akçansa’nın sektördeki başarısının bir diğer kaynağı olduğuna da değinen Gürdal, Akçansa’nın alternatif yakıt alanındaki liderliğinin ve kullanım oranlarının artmasıyla kömür ve petrokok maliyetlerinde nakit akım, sabit gider performans yönetimi geliştirilmesi ile önemli oranda verimlilik sağlandığını belirtti. Gürdal “İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2008 raporuna göre çimento sektöründe ilk sıraya yerleşerek Türkiye’nin en büyük çimento, hazır beton ve agrega şirketi olduğumuzu kanıtladık. Ekonomik daralmanın tüm olumsuz etkilerine rağmen geçtiğimiz yılın finansal performansına yakın sonuçlar elde etmemiz Akçansa’nın sürdürülebilir başarısının bir sonucudur“ açıklamasını yaptı.

Paylaş: