Mayıs 13, 2011

Akçansa

Akçansa’dan Sürdürülebilir Dünya İçin Gençlerin ‘ekolojik çözümler’ine Ödül

Çimento sektörünün lideri Akçansa tarafından, yeni nesil yaratıcı fikirleri sektörle buluşturmak üzere düzenlenen ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ‘Betonik Fikirler Proje Yarışması’nda dereceye girenler açıklandı.
Gençlerin, ‘çevre dostu yapılarda çimento ve betonun alternatif kullanım alanları’na yönelik projelerle katıldığı yarışmada, 100’ü aşkın öğrencinin arasından belirlenen ilk üç finalist grup hediye çeki ve staj imkanıyla ödüllendirildi.

Akçansa’nın, üniversite öğrencilerinin iş yaşamına uyumunun kolaylaştırılması, yaratıcılıklarını ortaya çıkarmaları ve eğitimini aldıkları alana değer katmaları amacıyla düzenlediği ‘Betonik Fikirler Proje Yarışması’nın finalistleri, 12 Mayıs 2011 Perşembe günü Sabancı Center’da düzenlenen bir törenle açıklandı. Ödül törenine Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Mehmet Göçmen ve Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal da katıldı.

İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık bölümü, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açık olan yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversiteler başvuruda bulundu. Yarışmaya sunulan projeler, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halit Yaşa Ersoy, VARYAP İcra Kurulu Üyesi Metin Varlıbaş, ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Duygu Erten ve Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal’dan oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi.

Değerlendirme sonucunda, 2. Betonik Fikirler Proje Yarışması’nda birinciliği Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri, ikinciliği Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği, Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümü öğrencileri elde etti. Üçüncülük ödülünü ise  İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinden ve Mimari Tasarım, Çevre Kontrolü ve Yapı Teknik Bölümü öğrencilerinden oluşan iki grup paylaştı. Birinci gruba 4.000 TL, 2. gruba 2.000 TL ve 3. grublara ise 1.000 TL’lik Teknosa hediye çeki verildi. Birinci olan ekip ayrıca Akçansa’da staj yapma hakkı da elde etti.

Göçmen: Betonik Fikirler’e her geçen yıl artan ilgi bizi çok mutlu ediyor

Sabancı Holding Çimento ve İnsan Kaynakları Grup Başkanı Mehmet Göçmen ödül töreninde yaptığı konuşmada, Akçansa’nın sürdürülebilirlik kavramını iş modelinin her sürecine entegre ettiğini ve bu kavramın bir felsefe olarak çimento sektöründe yayılmasında öncü rol üstlendiğini vurguladı.

Göçmen, “Akçansa, Betonik Fikirler Proje Yarışması’yla bir yandan sektörün gelecek vizyonunu çizerken; diğer yandan da bu geleceği emanet edeceğimiz gençlerin eğitimine destek vererek, yine sürdürülebilirlik hedefine hizmet etmektedir. Gelenekselleşme yolunda emin adımlarla ilerleyen Betonik Fikirler, hem sektörümüze hem de gençlerimize önemli faydalar sağlayan bir projedir ve gördüğü büyük ilgi de bunun en güzel kanıtıdır” diye konuştu.

Gürdal: Yeşil binalar çoğaldıkça dünyamızın geleceği kurtuluyor…

Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal ise doğal kaynakların hızla tükenmekte olduğu günümüzde yeşil binalara olan ilginin giderek arttığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Çevre dostu yeşil bina uygulamalarıyla önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlamak, aynı zamanda kullanılan geri dönüşümlü malzemelerle de doğal kaynakları korumak mümkün… Akçansa olarak sürdürülebilir yapı malzemeleri üretiyoruz ve yapı sektöründeki bu yönelimden, dünyamızın geleceği adına oldukça umutluyuz. Genç arkadaşlarımızdan yapı dünyasının en temel malzemesi olan betonu, ekolojik hayallerinin başköşesine yerleştirmelerini; fonksiyonel bir ürün ya da proje yaratmalarını istedik. Sürdürülebilir dünya hayalimizin genç mühendis ve mimar arkadaşlarımız tarafından da paylaşıldığını görmekten büyük mutluluk duyduk.”

Akçansa, Betonik Fikirler Proje Yarışması ödül törenine katılan tüm misafirlere ve yarışmacılara bir fidan hediye ederek, daha yeşil bir dünya için gerçekleştirdiği projelere yarışmasını da ortak etmiş oldu.

Paylaş: