Aralık 1, 2018

Akçansa

Akçansa Büyükçekmece Fabrikası ve Betonsa Gebze Tesisi Uluslararası Beton Sürdürülebilirlik Konseyi’nden“ Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi”ni almaya hak kazandı

Türkiye’de, sorumlu kaynak kullanımında uluslararası normlara uygunluk gösteren ilk firma Akçansa oldu…

Akçansa’nın 1967 yılından bu yana Türkiye ve bölge ekonomisi için önemli katma değer oluşturan Büyükçekmece Fabrikası, Uluslararası Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin (The Concrete Sustainability Council) belirlediği kurallar doğrultusunda, Türkiye Hazır Beton Birliği Kalite Güvence Sistemi İktisadi İşletmesi (KGS) tarafından bağımsız denetimden geçerek büyük bir başarıya imza attı. Fabrika, çimento, beton ve agrega üreticilerine verilen ve tüm dünyada kabul gören CSC “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sürdürülebilirlik Belgesi”ni Türkiye’de alan ilk çimento üretim tesisi oldu.

Ayrıca Akçansa’nın Betonsa markasıyla faaliyet gösterdiği Gebze Hazır Beton Tesisi de beton sektöründe “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi”ne sahip oldu. Yönetimsel, çevresel, sosyal ve ekonomik olmak üzere dört bölümün denetlemeden geçmesi sonrası alınan belge ile Betonsa Gebze Hazır Beton Tesisi, ulusal ve uluslararası birçok firma, dernek ve enstitünün kurucu üye olarak destek verdiği Beton Sürdürülebilirlik Konseyi tarafından belgelendirilen Türkiye’deki ilk tesis oldu.

Belge, BREEAM, DGNB gibi yeşil bina sertifikasyon sistemlerinden ilave puan alınmasını sağlayarak, yeşil bina sertifikasyonu sürecindeki projelerde avantaj sağlıyor.

Zenar: “Sektörümüzde ilklere imza atmaktan gurur duyuyoruz”

Akçansa ve Betonsa’nın almaya hak kazandığı Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi, düzenlenen bir törenle Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar’a takdim edildi. Zenar törende yaptığı konuşmada, “Büyükçekmece Fabrikamız ve Gebze Hazır Beton Tesisimizle sorumlu kaynak kullanımı konusunda uluslararası normlara uygunluğumuzu kanıtlayarak başarımızı aldığımız belgelerle taçlandırdık. Türkiye için bir ilk oluşturan bu belgeler sektörümüz ve ülkemiz için gurur verici” ifadelerini kullandı.

Işık: “Türk hazır beton sektörü olarak sürdürülebilirlik konusunda dünyadaki ilklerden birini başardık”

Beton Sürdürebilirlik Konseyinin Türkiye’deki Bölgesel Sistem Operatörü olan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ve Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) Başkanı Yavuz Işık da konuşmasında, “Dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye’de sürdürülebilirlik konusuna odaklandık. Bu doğrultuda ‘Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemi’ni Türk hazır beton ve çimento sektörlerine sunduk. Bu sistem, çevre dengesi ve ekonomik büyümeyi birlikte ele almakta, doğal kaynakların etkin kullanımını sağlayarak gelecek kuşakların ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Türk hazır beton sektörü olarak sürdürülebilirlik konusunda dünyadaki ilklerden birini başardık. Bu vesileyle, ülkemizdeki ilk Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelerini almaya hak kazanan Birliğimiz üyesi Akçansa’yı, Genel Müdürü Sayın Umut Zenar nezdinde kutluyorum.” dedi.

Paylaş: