Mayıs 26, 2009

Akçansa

Akçansa 2008 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı

Türk çimento sektörünün lideri Akçansa’nın 2008 yıl sonu finansal sonuçlarına göre satış geliri 804,4 milyon TL, dönem kârı ise 104,3 milyon TL olarak gerçekleşti. Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortaklığı ile faaliyet gösteren Türk çimento ve hazır beton sektörünün lider kuruluşu Akçansa, 2008 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı.

Akçansa’dan İMKB’ye gönderilen 31 Aralık 2008 tarihi itibarıyla düzenlenmiş konsolide gelir tablosu ve döneme ait mali sonuçlara göre; şirketin cirosu, bir önceki yıla oranla %15,5 artarak 804,4 milyon TL’ye ulaştı. Şirketin Faaliyet Karı 175.2 milyon TL, Dönem Karı ise 104,3 milyon TL olarak gerçekleşti.

Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal, finansal sonuçlara ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Yaşanmakta olan tüm olumsuzluklara rağmen; üretimde verimliliği ön planda tutan yaklaşımımız, ihracat kabiliyetimiz, tüm pazarlara ulaşmadaki başarımız, nakit yönetimindeki titizliğimiz, yeni ürünlere ve müşteri memnuniyetine odaklanan şirket kültürümüzle performansımızı sürdürüyoruz.”

Akçansa olarak 2008 yılında yatırıma ağırlık verdiklerini belirten Gürdal, açıklamasına şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl Çanakkale Fabrikamızın kapasitesini iki katına çıkaracak olan 2. üretim hattımızı devreye sokarak, bölgesel anlamda stratejik güç olma yolunda büyük bir adım attık. Yeni üretim hattımızın da devreye girmesiyle, yurt içi ve yurt dışı toplam çimento ve klinker satışlarımız bir önceki yıla göre %22 oranında artarak 6.5 milyon ton seviyesine ulaştı. Bir önceki yıl Akçansa ailesine katılan Ladik Fabrikamızda yıllık klinker üretim miktarı fabrika tarihinde ilk kez 600 bin tonu aştı. Hazır beton iş kolumuzda 5 yeni tesisimiz faaliyete geçerken, agrega iş kolunda yeni bir agrega tesisi daha devreye aldık. Akçansa olarak; ortaklarımız, çalışanlarımız, yatırımcılarımız, tedarikçilerimiz, iş ortaklarımız, müşterilerimiz kısacası tüm paydaşlarımız ve Türk toplumu için değer yaratmaya devam ediyoruz.”

Paylaş: